fbpx
Shopping Cart

Czy wiesz, jak czytasz?

Ruch oczu człowieka jest ciągiem krótkich i dość regularnych przeskoków. Oczy mkną od jednego punktu zatrzymania do drugiego. Najczęściej przeskakują nie więcej niż jeden wyraz, po czym zatrzymują się, aby przyswoić informację. Tak więc gałki oczne nie biegną gładko od lewej do prawej strony kartki. Informacje są przyswajane tylko podczas zatrzymań i to one zabierają najwięcej czasu.

Zatrzymanie może trwać od 0,25 do 1,5 sekundy. Dodatkowym pochłaniaczem czasu jest to, iż niektórzy czytelnicy często wracają do przeczytanych już fragmentów, nierzadko cofając się o 3-4 przeskoki, aby upewnić się, że właściwie zrozumieli informację. Jeżeli przyjmiemy, iż każde cofnięcie się lub regresja trwa sekundę, a na każdą linijkę przypada ich zaledwie dwa, to na stronie mającej 40 linii tracimy około 1,2 minuty!

Gdy przemnożymy to przez 250 stron książki, wyjdzie nam strata 300 minut, czyli 5 godzin!

z fragmentu ebooka Praktyczny Kurs Szybkiego Czytania Marcina Matuszewskiego. 

One comment

  1. Your post Czy wiesz, jak czytasz? | Świat Pozytywnych Myśli | E-books was very interesting when I found it over google on Saturday by my search for wyszukaj. I have your blog now in my bookmarks and I visit your blog again, soon. Take care.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *