fbpx
Shopping Cart
Same Marzenia Nie Wystarcza

Same marzenia nie wystarczą

(…) wiarę w lepsze jutro trzeba poprzeć czynem. Samo myślenie, przyswajanie najlepszych nauk, zapamiętywanie myśli największych filozofów, nawet modlenie się są bez znaczenia, gdy za nimi nie idą działania. Wtedy są to tylko pobożne życzenia, a nie prawdziwa praca nad lepszą przyszłością.

– Jerzy Kostowski –

 

Marzenia są dobre, ale bez działania nic nie będzie. Ktoś napisał „od marzeń wolę cele”. Uważam, że marzenie jest ważne, bo ono stanowi początek. Potem marzenia zamieniasz na cele, następnie planujesz drogę i ruszasz. Ten ostatni element – działanie – od niego wszystko się zaczyna i kończy.

A co, jeśli okaże się, że w „czasie drogi” uznasz, że to wcale nie jest dla ciebie? Czy porzucić swoje marzenie? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to: albo wcale już tego nie chcesz; albo zaczynasz odczuwać strach przed działaniem. W pierwszym wypadku warto zawrócić, znaleźć nowe marzenie i szybko ruszać w nową drogę.

Przy drugim po prostu iść dalej pokonując swoje strachy i słabości. Może  to brzmi banalnie (nawet dla mnie), ale zbyt często, zbyt wcześnie się poddajemy wmawiając sobie, że to nie dla mnie, nie uda mi się, nie mam czasu, nikt mnie nie wspiera, itepe, itede. A sukces może czekać tuż za rogiem.

Przypomina mi się Jacek Walkiewicz, który opowiadał, o tym czy warto spełniać marzenia (w jego wypadku był to zakup kampera). I wiesz do jakich doszedł wniosków? Kupił kampera. Stwierdził, że ten zakup był nieopłacalny. Ale było warto. Bo zawsze marzył o posiadaniu kampera. I gdyby go nie kupił zawsze, by się zastanawiał jakby to było gdyby go miał. Teraz już wie.

Jako dziecko marzyłam o lalce Barbie. W moich czasach posiadanie takiej lalki wiązało się z zakupami w Pewexie lub posiadaniem rodziny za zachodnią granicą. Nie posiadałam ani jednego, ani drugiego, więc lalka pozostała jedynie marzeniem. Mogłam je spełnić teraz. I wiesz co? Kupiłam sobie lalkę Barbie. Możesz sobie myśleć, co za głupota. A ja uważam, że warto. Nieopłacalna sprawa, ale było warto.

11 comments

 1. Lubię ten cytat Szekspira: „Życie nie jest ani lepsze, ani gorsze od naszych marzeń, jest po prostu zupełnie inne”.
  Oczywiście to aforyzm, nie dosłowność.
  Dobrze jest marzyć, a lepiej o tym, co możliwe, a jeszcze lepiej realizować to ostatnie.

 2. Dokładnie, same marzenia nie wystarczą. Marzeniom trzeba pomóc – po prostu trzeba zacząć działać 😉

 3. W marzeniach najważniejsze jest to, żeby dobrze zaplanować logistykę ich realizacji 😉

 4. W linku zjadło „nie” i pokazuje – same marzenia wystarczą: ) Wiem, że to zrobił wordpress 🙂 Też uważam, że marzenia to nie wszystko.. nie wystarczy tylko marzyć i marzyć, nie robiąc nic, by te marzenia zrealizować. Wiele osób czeka na cud i nie pomaga swoim marzeniom się urzeczywistnić.. a szkoda.

 5. cele celami, one są wtedy kiedy zaczynasz realizować swoje marzenia, marzenia otwierają Cię na wszechświat, widzisz wtedy zupełnie inaczej, cele Cię ograniczają

 6. Wiele osób tylko marzy i mówi „za 5 lat będę mieć własną firmę”, a 5 lat później… nic się nie zmieniło i pracują w korporacji korzystając ze strefy komfortu… dalej marząc o własnej firmie, ale bojąc się ryzyka lub zapominają o własnej ambicji. Niestety.

 7. Mieć marzenia to super rzecz. Ale ważna jest też determinacja w ich realizacji, bo losowi czasem trzeba pomóc – nie ma sensu siedzenie z założonymi rękami i czekanie, aż nadarzy się wspaniała szansa.

 8. Dokładnie, pięknie ujęta motywacja do działania. Samo myślenie choćby najbardziej pozytywne nie wystarczy.

 9. Warto jest dążyć do realizacji swoich marzeń ! Nie można poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu, bo jeśli w końcu uda się spełnić marzenie, będziemy mieć ogromną satysfakcję 😉

 10. Marzyć zawsze warto, niestety nie wszystkie jesteśmy w stanie spełnić. Ale ważnie jest żeby dążyć do ich spełnienia, bo wiadomo jak to jest w życiu, plany są ale zapał się szybko kończy.

 11. Warto mieć marzenia, ale trzeba dążyć do tego, aby te marzenia spełniać. A nie żyć w przekonaniu, że przyleci kiedyś wróżka i spełni je wszystkie za nas. Trzeba działać, małymi kroczkami do przodu, albo od razu „z buta” z realizacja marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *